Welcome to Lexlegal Immigration

We specialise in helping you and your family with your UK visa and immigration applications

Our highly qualified consultants have many years of experience in the field of immigration. We pride ourselves on our reputation for excellence, fast results, and friendly personal service. We aim to help our clients understand immigration laws so that they can make the best decisions and enjoy life in the UK and abroad. LexLegal has been certified by the Office of the Immigration Services Commissioner (OISC) as a registered immigration adviser company in United Kingdom.

 • So whether you are looking to become a British citizen and don’t know where to start; or
 • You are you a European national residing in the UK who is worried about Brexit effect; or
 • You are separated from your family members overseas, and anxious about their visa application process; or
 • You are simply busy and confused and looking for trusted straightforward immigration advice…

Recent News

Opinions

 • Ilk ankara başvurumun sorumsuz bir danışman yüzünden olumsuz gelmesinden sonra bütün herşeyle tek tek ilgilendikleri ince ince çalıştıkları ve güzel sonuçlar aldirdiklari için hepsine teşekkür ediyorum. Harika bir iş çıkardılar.
  Selin Celep
 • Yıllardır Ankara anlaşmasına başvurmak istememe rağmen 2016 yılında Kuveyt’den başvurmak kısmet oldu. Bu işi yapan 3-4 kişi ile görüştüm ama nedense hiçbiri beni tatmin etmedi. Ya en başta kısa bilgi geçip bundan sonrası parayla dendi ya da plaza ağzı ile konuşuldu. Şans eseri bir arkadaşımın üzerinden vatandaş.uk e ulaştım. Aileden biri ile konuşur gibi konuştu. Gece aradım cevapladı. 3 yıllık vizede sorun yaşamamak adına sürekli tavsiyelerde bulunuldu. 3 yıllık vize başvurumu yine bu ekip ile aldım. Darısı gelecek ILR’in başına...
  Semih Özer
 • Ingiltere’ye ilk gelmeyi dusundugum gunden bugune her adimda yardim eden, ellerinden gelen tum imkan ve yardimlari sunan, Ankara anlasmasi surecini buyuk titizlikle ve fevkalede surduren harika ekip hepinize ayri ayri cok cok tesekkur ederim. Iyiki varsiniz
  Zeynep Çetin
 • İlk tanıştığımız andan itibaren Halil Bey ve ekibinin çalışmalarının ne denli profesyonelce ve disiplinle yürüttüklerini bizzat tanık oldum. Yüksek güven gerektiren vatandaşlık prosedürleri için çalışabileceğiniz ender yerlerden biridir.
  Fatma Berrak Güngör
TOP